ΝΕΑ/ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Καλλιτεχνικό εργαστήρι Χριστουγέννων

Άρωμα κανέλας και γαρίφαλου, μαζί με τη χαρά της δημιουργίας, αναδύθηκε φέτος από το χριστουγεννιάτικο καλλιτεχνικό μας εργαστήρι, ξυπνώντας το πνεύμα των Χριστουγέννων στις καρδιές μας.

Γονείς, εκπαιδευτικοί, παιδιά και εθελοντές, ένωσαν το κέφι, τη δημιουργικότητα και την καλή τους διάθεση, σε μια προσπάθεια για συνύπαρξη, αλληλεγγύη και συνεργασία.

Οι γονείς ξανακάθισαν  στα θρανία, ξανάγιναν μαθητές και άφησαν τις σκοτούρες στην άκρη.

Τα παιδιά απόλαυσαν τη συνύπαρξη με τους γονείς τους στο σχολικό χώρο.

Οι εκπαιδευτικοί γνώρισαν καλύτερα τους γονείς, έμαθαν από αυτούς και άνοιξαν νέους δρόμους για συνεργασία. Ο Γιάννης υποσχέθηκε πως θα μάθει τα παιδιά να φτιάχνουν φλογέρες από καλάμι όπως έκανε όταν ήταν παιδί, η Έλλη πως θα τα μάθει να πλέκουν?

Η Imelda υποσχέθηκε πως θα μας δώσει τη συνταγή της υπέροχης φιλιπινέζικης μηλόπιτάς της, που είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε την Πέμπτη στο εργαστήρι.

Με την ευχή το καλλιτεχνικό εργαστήρι του σχολείου μας να γίνει τόπος δημιουργικής συνάντησης μικρών και μεγάλων?

Περισσότερες στιγμές από την όμορφη αυτή συνάντηση μπορείτε να βρείτε στο σχετικό video.