Το Σχολείο μας στηρίζει το Νερό των Σταγιατών!!!!

periamatiko_rodou_2

Επειδή οι δράσεις για το Περιβάλλον δεν σταματάνε στις παγκόσμιες ημέρες, η κυρία Νάντια πήρε την πρωτοβουλία να μας εμπλέξει όλους σε μια δράση συμπαράστασης και αλληλεγγύης στους κατοίκους ενός χωριού στην περιοχή του Πηλίου.

Ο λόγος για το νερό των Σταγιατών. Τα παιδιά του σχολείου είχαν την ευκαιρία να περιπλανηθούν στο χωριό, να δουν την πηγή με το τρεχούμενο καθαρό νερό, να ακούσουν τον Αλκίνοο να τραγουδά για τη δύναμη του νερού των Σταγιατών….  να κουβεντιάσουν , να προβληματιστούν και να ζωγραφίσουν για να ενισχύσουν τη δύναμη της φύσης και του πλούτου της που δεν πουλιέται και δεν αγοράζεται….

Ταυτόχρονα διάβασαν το άρθρο στην εφημερίδα της κυρίας Νάντιας εκπαιδευτικού του σχολείου μας και συνέβαλλαν και αυτά με το δικό τους τρόπο στην προστασία της Φύσης που χαρίζεται και χαρίζει τα αγαθά της….

periamatiko_rodou

periamatiko_rodou_2