Ημέρα Περιβάλλοντος: «Zωή… από την… Αρχή»

IMG_9478

5 Ιουνίου Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, και στο κήπο του Νεστορίδειου φιλοξενήθηκαν οι μακέτες του βιβλίου:

«Ζωή… από την… Αρχή»

Ένα παραμυθοτράγουδο αφιερωμένο στους πέντε  φίλους του μπλε κάδου, σε εικονογράφηση του Φραγκίσκου Παλιού, δημιουργία της ομάδς του σχολείου μας σε μελοποίησηει του κυρίου Σαράντου καθηγητή από το μουσικό γυμνάσιο Ρόδου,  είχε την τιμητική του στην σημερινή εκδήλωση του Δήμου Ρόδου.
Οι εκπαιδευτικοί και τα παιδιά του σχολειού είμαστε περήφανοι γι αυτή τη δημιουργία, και ευχόμαστε (και εις ανώτερα) στο Φράνκ μας.
Πρέπει επίσης να δώσουμε συγχαρητήρια στις οικογένειες του Γιάννη, του Λίνου, της Νικολέτας, της Νίκης και του Αντώνη μας για την ευσυνείδητη συμπεριφορά τους στη προστασία του περιβάλλοντος με την καθημερινή χρήσης της μπλε τσάντας ανακύκλωσης.

Θα ήταν μεγάλη μας παράλειψη να μη δώσουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια στον κύριο Σαράντο  Θεοδωρόπουλο από το μουσικό γυμνάσιο που επιμελήθηκε τη μελοποίηση της ιστορίας μας και τη διεύθυνση της ορχήστρας στην εκδήλωση , καθώς και τον κύριο Καλαϊτζή που φρόντισε για την παρουσία της  μεικτής χορωδίας του Δήμου Ρόδου στην παρουσίαση.

Skoupidotragoudo (2)