1η Ποδηλατάδα Ανάληψης 2015

IMG_20150607_111237

Την Κυριακή 7 Ιουνίου 2015 η ποδηλατική ομάδα του σχολείου μας συμμετείχε στην 1η ποδηλατάδα της Ανάληψης,

που διοργάνωσε το 18ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου.

Συγκεκριμένα συμμετείχαν ο Αντρέας, η Ελένη, ο Νίκος, η Ειρήνη, η Ραφαέλα και η υπεύθυνη της ομάδας η κ. Αγάθη. Στη διοργάνωση συμμετείχαν αθλητικοί όμιλοι ποδηλασίας. Έγινε επίδειξη πώς να φοράνε το κράνος  τους  οι μαθητές και πήραν μετάλλιο όλα τα παιδιά, που ήρθαν στην ποδηλασία με το δικό τους κράνος.

Η Ραφαέλα μας κέρδισε ένα κράνος στην κλήρωση που έγινε. Η ποδηλατάδα έγινε στην Απ. Παύλου. Μετά το τέλος της οι μαθητές επέστρεψαν στο σχολείο, όπου χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς και έφαγαν νόστιμα κεράσματα, που είχαν ετοιμάσει οι διοργανωτές. Η γιορτή τελείωσε αφήνοντας σε όλους τις καλύτερες εντυπώσεις και μια ελπίδα για περισσότερη χρήση του ποδηλάτου ως μέσου μεταφοράς, άσκησης και ψυχαγωγίας??