Επίσκεψη στο ενυδρείο της Ρόδου

Να σε αγναντεύω θάλασσα

Και τι δεν αγνάντεψαν τα μάτια μας μέσα από αυτήν την επαγγελματική δουλειά των εργαστηρίων του πολυχώρου «Χαραυγή».

Μας μάγεψαν όλα ό,σα περιεργαστήκαμε. Τι να πούμε για εκείνα τα πήλινα που άλλοτε έμοιαζαν ξύλινα, άλλοτε μαρμάρινα, άλλοτε χάλκινα; Τι να πούμε για εκείνους τους πίνακες και τα καράβια από ξύλα της θάλασσας και άλλα φυσικά υλικά που μας ταξίδεψαν; Τι να πούμε για εκείνα τα υπέροχα κοσμήματα που ως κορίτσια τα θέλαμε να τα είχαμε όλα δικά μας;

Εκπαιδευτικοί και παιδιά γυρίσαμε στο σχολείο ενθουσιασμένοι με ό,τι αντικρίσαμε εκεί, με ό,τι αγγίξαμε, με ό,τι παρακολουθήσαμε και βέβαια με ό,τι κατασκευάσαμε.

Να πούμε συγχαρητήρια σε όλους. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην κ. Καίτη που οργάνωσε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τα παιδιά μας και την κ. Λίτσα Παρασκευά που μας πρότεινε συνεργασία με το σχολείο μας.

Μπράβο σε όλους σας!!!!!