Χωρίς κατηγορία

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ…

Μια ακόμη σχολική χρονιά ανατέλλει. Τα πρώτα παιδικά χαμογέλα που εισπράξαμε πριν ακόμη φτάσει η μέρα του αγιασμού, ενδυνάμωσαν ακόμη περισσότερο τη διάθεσή μας για δημιουργικές σκέψεις. Σε μια περίοδο προετοιμασίας για να υποδεχτούμε και να αγκαλιάσουμε με σεβασμό και ευαισθησία  τις οικογένειές  μας, ας μοιραστούμε μαζί σας σκέψεις που ξεπήδησαν από την ευγενική χειρονομία μητέρας μας που ήρθε να μας χαιρετήσει σήμερα στο σχολείο:

«Ο δικός μας θησαυρός, η δική μας περιουσία είναι καλά φυλαγμένη στην καρδιά μας. Κρατάμε στα χέρια μας εμβάσματα υπομονής, επιταγές αγάπης και υπηρεσίας στο συνάνθρωπο, μετοχές μακροθυμίας  και ομόλογα υπενδεδυμένα στο φωτεινό όραμα του Ανθρωπισμού»

Με το όραμα σε μια παιδεία που σέβεται τον Άνθρωπο,

κ α λ ω σ ο ρ ί ζ ο υ μ ε

τα δυο μας νέα βλασταράκια, τις αγαπημένες φατσούλες των γνώριμών μας μαθητών, τους  νέο-τοποθετημένους  συναδέλφους με 5ετή θητεία, τους  πιο «παλιούς»  συναδέλφους, αυτούς που περιμένουμε και ευχόμαστε να έρθουν και βέβαια, τους γονείς μας που είναι οι μόνιμοι συνεργάτες και συνοδοιπόροι.

Με την ευχή για μια Δημιουργική και Επικοινωνιακή σχολική χρονιά,

Καλή Δύναμη  σε όλους μας!

Μαρία Γιαννουσοπούλου