Σχολικοί αγώνες στίβου

cover

Στις 3 Ιουνίου όλοι μαζί, μαθητές, εκπαιδευτικοί και βοηθητικό προσωπικό του σχολείου, πήγαμε στο αθλητικό κέντρο Καλλιπάτειρα για να παρακολουθήσουμε τους αγώνες στίβου Δημοτικών Σχολείων του νησιού της Ρόδου, στους οποίους συμμετείχαν και πέντε συμμαθητές μας στα αγωνίσματα: μήκος κοριτσιών, μπαλάκι αγοριών και μπαλάκι κοριτσιών. Οι πέντε συμμαθητές μας,  πρώτα έδωσαν τον όρκο των αθλητών για ν? αγωνιστούν τίμια και δίκαια σύμφωνα με το πρότυπο του «καλού κι αγαθού» αθλητή, στη συνέχεια στάθηκαν προσοχή στο άκουσμα του εθνικού ύμνου και την έπαρση της σημαίας που σηματοδότησε την έναρξη των αγώνων και τέλος, απόλαυσαν την συμμετοχή τους στους αγώνες, αποδεικνύοντας για ακόμη μια φορά πόσο σημαντικό είναι να αγωνίζεσαι για τη χαρά της συμμετοχής και όχι μόνο για τη διάκριση.