Επίσκεψη Νορβηγών καθηγητών

cover

Την Τρίτη στις 20 Μαΐου επισκέφτηκε το σχολείο μας μια ομάδα Νορβηγών καθηγητών από το Λύκειο Fyllingsdalen Videregaende Skole της πόλης Bergen. Η αποστολή των καθηγητών βρίσκεται στη Ρόδο για την προγραμματισμένη συνάντηση στα πλαίσια του προγράμματος Comenius region ?Approaching the delinquent behaviour at school? σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου, το Λύκειο Αρχαγγέλου, τη Δίοδο και άλλους φορείς. Ο συνδετικός κρίκος υπήρξε η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής του σχολείου, Αγάθη Βαρσαμίδου, που συμμετέχει από την περασμένη σχολική χρονιά στο πρόγραμμα και πρόσφατα είχε μεταβεί σε αντίστοιχη συνάντηση στο Bergen, όπου παρακολούθησε μάθημα σε ειδική τάξη του σχολείου και δίδαξε στην ίδια τάξη Ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς. Οι καθηγητές ενημερώθηκαν από τη διευθύντρια του σχολείου για το πρόγραμμα καθώς και τις μεθόδους που χρησιμοποιούνται στο σχολείο για την εκπαίδευση των μαθητών και συζήτησαν με τους εκπαιδευτικούς. Έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και σύγκριναν τις δικές τους δομές που αφορούν την ειδική αγωγή με τις δικές μας. Επιπλέον, ξεναγήθηκαν στις αίθουσες και τα εργαστήρια του σχολείου. Γνώρισαν τους μαθητές του σχολείου, που τους συστήθηκαν στα Νορβηγικά, ενώ οι μαθητές στα Ελληνικά και κάποιοι στα Αγγλικά. Οι μαθητές του σχολείου είπαν τραγούδια για τους Νορβηγούς καθηγητές και άκουσαν ένα Νορβηγικό τραγούδι από αυτούς. Τα παιδιά χάρισαν δώρα, χειροποίητες κατασκευές, από το εργαστήριο τους και δέχτηκαν ένα CD με μουσική του Edvand Grieg. Τέλος όλοι μαζί χόρεψαν και διασκέδασαν στα βήματα της Ροδίτικης σούστας επιβεβαιώνοντας ότι ο χορός είναι μια παγκόσμια γλώσσα επικοινωνίας κι έκφρασης.